Sedarapet, Villianur, Pondicherry
GST No. 34AAFFL6038E1ZJ
Call 08047653211 91% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Usage/Application | Packaging |
| Capacity | 250 ML |
| Size | 120 x100 x50 h |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Shape | Rectangular |
| Cap Type | Lid |
| Food Grade | Yes |
| Material | Tin Plate |
| Capacity | 100 ML |
| Tinplate Thickness | 0.20mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Closure Type | Slip Lid |
| Material Thickness | 0.22mm |
| Usage | Dry Fruits, Gift Packing, Traditional Sweets, Festive Packing, Bakery Sweets |
| Color | multi color |
| Size | 120x100x27 |
| Pattern | Printed |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 3 kg |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Food Grade | Yes |
| Tinplate Thickness | 0.22 mm |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Festive Packing, Dry Fruits, Traditional Sweets, Bakery Sweets, Gift Packing |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Offset |
| Finishing | Glossy and matte |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Application Type | Oil Storage |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1 L |
| Printing Type | Offset |
| Thickness | 0.24 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Matte with emboss |
| Printing Type | Offset |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Plug lid - Air tight |
| Capacity | 200 g |
| Size | 0.20mm |
| Diameter | 75 mm |
| Height | 10-15 |
| Thickness | 0.2 mm |
Air tight printed tin containers for politician face printed tins.
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Shape | Square |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 100 g |
| Size | 75 mm |
| Thickness | 0.2 mm |
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
Additional Information:
View Complete details
| Capacity | 1kg |
| Size | 240 x135 x75 h |
| Storing Material | Sweet |
| Color | Plain and printed |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Rectangular |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2500 Piece
Product Brochure
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 250 g |
View Complete details
Product Brochure
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 400gm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 800 g |
| Size | 175 mm |
| Surface Finish | PEARL glossy |
| Printing Type | offset |
| Country of Origin | Made in India |
We introduce INDIA'S 1st PEARL glossy effect metal print Christmas cake tin at Ernakulam district, Kerala State.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Product Type | Tin plate |
| Material | Tin Plate |
| Pattern | Printed |
| Size | 7 inch |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 800 g |
| Usage | Food Store |
| Brand | Custum |
| Thickness | 0.20mm |
| Country of Origin | Made in India |
Larsan Tin Printers stepped into the industry in year 2014 to serve a large variety of printed Tin Containers having applications in distinct sectors. These containers are the most reliable packaging products to even store liquid items with proper sealing. In order to enhance the availability of superior quality Tin containers in India as well as abroad, this firm is working effectively from Puducherry (India). Its offered assortment of Thinner Tin Containers, Tea Tin Containers, Cake Round Tin Containers, Paint Tin Containers has gained immense popularity in the market with time and has helped the organization to foresee a bright future.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Air tight |
| Capacity | 150gm |
| Size | 100 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Thickness | 0.2 mm |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Square |
View Complete details
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Square |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Material | Tin plate |
| Capacity | 500 gm |
| Capacity (in grams) | 750gm |
| Food Grade | Yes |
| Number of Cavities | 4 |
| Shape | Rectangular |
| Tinplate Thickness | 0.22mm |
| Box Type | Slip lid type |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Traditional Sweets, Dry Fruits, Bakery Sweets, Gift Packing, Festive Packing |
| 150mm x200 mm x45 h | Multi colour printed tin |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
Product Brochure
| Shape | Square |
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 1.5 kg |
| Size | 9x9x2.5 inchs |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Offset |
| Finishing | Glossy |
| Thickness | 0.2 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Product Type | Christmas cake tin |
| Size | 7 inch |
| Capacity | 1000 g |
| Material | Tin |
Christmas plum cake tins 850gm capacity customized printed available with minimum quantity of 3,000 pcs
Additional Information:
View Complete details
| Shape | Square |
| Usage/Application | Food |
| Color | Blue |
| Pattern | Printed |
| Storing Material | food items ,dry fruit ,gift items cookies |
| Capacity | 500 gm 1kg |
| Size | 8 in |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3500 Piece
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Laquer |
| Printing Type | Offset |
| Finishing | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Matte and Glossy |
| Printing Type | Offset |
| Finishing | Mette with Emboss |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Capacity | 300 gm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Food |
| Pattern | Printed |
View Complete details
| Shape | Square |
| Number of Cavity | 18 |
| Size (LXWXH) (in inches) | 200x200 x38 mm height |
| Capacity (Grams) | 500 Gram |
| Box Material | Tin |
| Design | Printed |
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Capacity | 0.5 kg |
| Shape | Square |
Laddu packing tin container.
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Square |
View Complete details
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Matte |
View Complete details
| Capacity | 0.5 kg |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Food |
| Pattern | Printed |
View Complete details
Product Brochure
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Glossy |
| Printing Type | Offset |
| Finishing | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
| Shape | Square |
| Pattern | Printed |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 350gm |
| Size | 150x150x78mm |
| Brand | Customized |
| Height | 2-5 |
| Thickness | 0.2 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Material | Metal |
| Shape | Square |
| Pattern | Printed |
| Capacity | Coins and Currency |
| Cap Type | Sealed |
| Closure Type | Breakable |
| Usage | Return Gift, Home Decor, Promotional, Kids Saving, Gift |
| Finish | Printed |
| Music Feature | No |
| Theme | Birthday, Festival, Sports, Animal, Princess, Plain, Religious, Cartoon, Superhero, Educational |
| Country of Origin | India |
"Money looks better in the bank than on your feet."
"Save money and money will save you."
"Before you spend, earn."
View Complete details