Sedarapet, Villianur, Pondicherry
GST No. 34AAFFL6038E1ZJ
Call 08047653211 91% Response Rate
Send Enquiry
| Capacity | 50 gm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Food |
| Color | Blue |
| Pattern | Printed |
| Property | Light Weight |
View Complete details
Product Brochure
| Usage | Oil |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1 L |
Walnut oil metal packing tin container 1 lit.
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3500 Piece
Product Brochure
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 750 g |
| Food Grade | Yes |
| Tinplate Thickness | 0.22 mm |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Sweets, Dry Fruits, Gift Packing, Biscuits, Storage |
| Print Type | Offset Printed |
| Surface Finish | Glossy |
| Set Contains | Single Box |
| Country of Origin | India |
Additional Information:
View Complete details
| Shape | Cylindrical |
| Tinplate Thickness | 0.20 mm |
| Closure Type | Airtight Lid |
| Color | Red |
| Usage/Application | Packaging |
| Print Type | Offset Printed |
| Pattern | Printed |
| Food Grade | Yes |
| Capacity | 250 ML |
| Box Weight | 0-1 Kg |
View Complete details
| Capacity | 50 ML |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Printed glossy finish |
| Pattern | Printed |
| Diameter | 200 x200 x38 heigh |
| Usage/Application | Food Products |
| Storing Material | Paint |
View Complete details