Sedarapet, Villianur, Pondicherry
GST No. 34AAFFL6038E1ZJ
Call 08047653211 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 g |
| Shape | Rectangular |
| Food Grade | Yes |
| Tinplate Thickness | 0.22 mm |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Gift Packing, Festive Packing, Dry Fruits, Bakery Sweets, Traditional Sweets |
| Print Type | Glossy Finish, Matt Finish, Offset Printed |
| Surface Finish | Glossy |
| Set Contains | Single Box |
| Country of Origin | India |
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
| Capacity | 1lt |
| Storing Material | Paint |
| Color | Red |
| Usage/Application | Packaging |
| Shape | Cylindrical |
| Pattern | Printed |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1 kg |
| Shape | Square |
| Food Grade | Yes |
| Tinplate Thickness | 0.22 mm |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Festive Packing, Bakery Sweets, Dry Fruits, Gift Packing, Traditional Sweets |
View Complete details
| Capacity | 1 kg |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Food |
| Pattern | Printed |
View Complete details
Product Brochure
| Pack Size | 150gm |
| Usage/Application | Sweet/Bakery/Dry Fruits |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Printed |
| Pack Type | Gift Box |
| Material | Tin Plate |
| Cap Type | Slip Lid |
| Capacity | 150gm |
View Complete details
| Capacity | 100 ML |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Size | 200x200 x38 h |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Food Products |
| Storing Material | Paint |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1 kg |
| Usage/Application | Gift & Crafts |
| Shape | Rectangle |
| Color | Blue |
| Pattern | Printed |
Printed sweet box.
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
| Material | Tin container |
| Dimension | 225 x225 x60 |
| Usage/Application | Jewellery |
| Shape | Square |
| Color | Customized |
| Pattern | Printed |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3500 Piece
| Capacity | 0.5 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Piece
| Capacity | 1 kg |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Food |
| Pattern | Printed |
| Property | Light Weight |
| Box Weight | 0-1 Kg |
| Material Thickness | 0-3 mm |
| Height | 1-10 In |
| Length | 1-10 In |
| Width | 1-10 In |
| Printing | Offset |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
| Capacity | 1 kg |
View Complete details
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 0.25 kg |
| Food Grade | Yes |
| Tinplate Thickness | 0.22mm |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Festive Packing, Bakery Sweets, Gift Packing, Dry Fruits, Traditional Sweets |
| Shape | Rectangular |
View Complete details