Sedarapet, Villianur, Pondicherry
GST No. 34AAFFL6038E1ZJ
Call 08047653211 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Box Type | Tin Box |
| Tinplate Thickness | 0.20 mm |
| Material | Tin plate |
| Food Grade | Yes |
| Shape | Round |
| Pattern | Printed |
| Capacity | 850 gm |
| Printing Type | Offset Print |
| Usage | Chocolate Box, Gift Packing, Corporate Gift |
| Usage/Application | Gift & Craft |
| Color | Red |
| Packaging Type | Box |
| 175 mm dia x65 mm height | 500 gm to 1kg |
Larsan Tin Printers stepped into the industry in year 2014 to serve a large variety of printed Tin Containers having applications in distinct sectors. These containers are the most reliable packaging products to even store liquid items with proper sealing. In order to enhance the availability of superior quality Tin containers in India as well as abroad, this firm is working effectively from Puducherry (India). Its offered assortment of Thinner Tin Containers, Tea Tin Containers, Tea Printed Tin Containers, Cake Round Tin Containers, Paint Tin Containers has gained immense popularity in the market with time and has helped the organization to foresee a bright future.
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1 kg |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Food |
| Color | Red |
| Pattern | Printed |
| Property | Light Weight |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Shape | Square |
| Capacity | 500 g |
| Food Grade | Yes |
| Tinplate Thickness | 0.22mm |
| Closure Type | Slip Lid |
| Usage | Biscuits, Dry Fruits, Storage, Sweets, Promotional, Gift Packing |
We are one of the leading food grade metal tin containers manufacturers in INDIA. Our state of art, offset printing unit exposes multicolor customized designs as per customers recommended artwork.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Shape | Round |
| Product Type | Tin pkate |
| Cap Type | Slip lid |
| Size | 7.5 |
| Capacity | 850gm |
| Container Weight | 200 g |
| Thickness | 0.20mm |
Christmas plum cake tins 850gm capacity customized printed available with minimum quantity of 3,000 pcs
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
View Complete details